HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün970
  • Ziyaretçi Genel2.533.825
  • Bugün Gösterim1.016
  • Toplam Gösterim3.208.060
  • Online Sayısı11
Mahkeme, Gergerlioğlu kararında ‘çözüm süreci yasası’nı yok saydı
Mahkeme, Gergerlioğlu kararında ‘çözüm süreci yasası’nı yok saydı
10 Mart 2018 Cumartesi Saat: 22:57

Mahkeme, Gergerlioğlu kararında ‘çözüm süreci yasası’nı yok saydı

. .

.

Sosyal medya üzerinden "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Genel Başkanı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki gerekçeli karar açıklandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler’in (KHK) kıyımına uğrayan akademisyenler arasında Gergerlioğlu da vardı. 

Ocak 2017’de doktorluk görevinden ihraç edilmesinden önce yayınladığı bir barış mesajı yüzünden çalıştığı devlet kurumunda açığa alınmıştı Gergerlioğlu.

O gün, “Hiçbir şey olmamış gibi ortalıkta mutlu mesut dolaşan güçlü dindarlarım, yegane güç sahibinin zerre miktarı haksızlıktan soracağı bir gün var..!” diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Hakkında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla verilen hapis kararına ise 22 Şubat 2018 tarihinde yapılan duruşmada bir barış gününde “çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” temasıyla oluşturulan mizansen fotoğrafın altına yaptığı yorum neden olmuştu.

Gergerlioğlu ise savunmasında, “Ben insan hakları savunucusuyum, uzun yıllar Mazlum-Der isimli dernekte uzun yıllar görev aldım, başkanlığını yaptım, PKK ile ilgili çözüm sürecinde devlet tarafından görev verildi. Doktorum, terörden ve şiddetten yana olmam mümkün değildir, binlerce insanı tedavi ederek kurtardım” sözleriyle kendini savunmuştu.

Bugün (9 Şubat 2018) Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinden gelen gerekçeli kararda, Gergerlioğlu’nun 20 Ağustos 2016 tarihinde T24’te yayımlanan bir yazıyı sosyal medya hesabından paylaştığına dikkat çekildi.

Ancak mahkemenin "Sanığın 20 Ağustos 2016 tarihinde www.t24.com.tr isimli internet sitesinde yazmış olduğu yazıyı kendi twitter hesabından paylaştığı..." ifadesi, yazının Gergerlioğlu'na ait olduğunu varsaymaları anlamına geliyor. Fakat Gergerlioğlu, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, şunları yazdı:

"Hakkımdaki komedi devam ediyor. 2.5 yıllık cezamın nedeni mahkemenin t24 haberini paylaşmamı yargılarken haberi benim makalem zannetmesi yayımlayana da dava açılmamış... Hukuk yok, yargı bağımsız değil"diyorduk, işte sonuç; traji komedi..!"