HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

İstatistikler

 • Ziyaretçi Bugün708
 • Ziyaretçi Genel2.662.785
 • Bugün Gösterim758
 • Toplam Gösterim3.359.441
 • Online Sayısı6
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu Elazığ F Tipi Cezaevinde Yaşandığı İddia Edilen İhlalleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Sordu!
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu Elazığ F Tipi Cezaevinde Yaşandığı İddia Edilen İhlalleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Sordu!
3 Ekim 2018 Çarşamba Saat: 11:42

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu Elazığ F Tipi Cezaevinde Yaşandığı İddia Edilen İhlalleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Sordu!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu; Elazığ F Tipi Cezaevinde yaşandığı iddia edilen ihlalleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e sorarak Meclis

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu Elazığ F Tipi Cezaevinde Yaşandığı İddia Edilen İhlalleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Sordu!

Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu’nun ısrarla aramalarına rağmen Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi müdürü telefona çıkmamakta birlikte çalıştığı insanlara 2 haftadır sürekli toplantıda olduğunu söyletmektedir.
 
Tarafıma iletilen mektupta: Olay Elazığ Yüksek Güvenlikli 2 Nolu Cezaevinde geçmektedir. Bahse konu cezaevi aylardır hak ihlalleriyle gündemde. Cezaevi Müdürlüğü aylardır Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına hükümlüler tarafından yazılan şikayet dilekçelerini bile gerekli yerlere göndertmiyor. Mahkumlar tek kişilik hücrelere işkenceye varan uygulamalarla zorla sokuldular. Bu olayları bahsi geçen cezaevindeki hükümlüler 19 Eylül 2018 tarihinde dile getirmiştir. Şu an bahse konu cezaevinde mahkûmların can güvenliği yok. Ağır hastalar bile hücrelere konurken kaba işkenceye uğradıklarını belirtiyorlar. Görüştüğümüz mahkumlar bu uygulamanın herhangi bir müdahalede bulunulmadığı sürece bu şartlarda devam edeceği yönünde beyanda bulundular.
 
HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu konuyla ilgili önergelerindeki bu sorulara Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevap vermesini istemiştir.
 
Sorular;
 
 1. Adalet Bakanlığına konuyla ilgili ulaşabilmiş şikayet dilekçeleri mevcut mudur? Bu dilekçeler ulaşmışsa konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?
 2. Adalet Bakanlığı bu iddialarla ilgili soruşturma açmışsa kaç devlet görevlisi açığa alınmıştır?
 3. Elazığ F Tipi Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin aylardır tek kişilik hücrelerde kaldığı bilgisi doğru mudur? Bu iddia doğruysa iddiayla ilgili soruşturma açılmış mıdır?
 4. Mahpusların cezaevinde can güvenliklerinin olmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğru değilse mahpusların canlarının güvende olmadıklarını düşündüren sebepler nelerdir?
 5. Şikayet dilekçelerinin gerekli yerlere ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa bu vahim durumla ilgili Bakanlığın acil eylem planı nedir?
 6. OHAL kaldırılmış olmasına rağmen bazı cezaevlerinde OHAL uygulamalarının devam ettirilmesinin sebepleri nelerdir? Bu konuda cezaevlerine içerik olarak birbirinden farklı genelgeler mi gönderilmiştir?
 7. Mahpus Ergin Doğru’nun 20 aydır tek kişilik hücrede kaldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa aynı durumda olan başka mahpuslar var mıdır?
 8. İşkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa Türk Ceza Kanunun 94., 95. ve 96. maddeleri uyarınca kaç personele soruşturma açılmıştır?
 9. Elazığ 2 Nolu F Tipi Cezaevi Müdürünün telefonlarıma çıkmayışının sebebi nedir? Kendisinin telefona çıkmayışının iddiaların gerçekliğiyle bir ilişkisi var mıdır?
 10. Aylardır Elazığ F Tipi Cezaeviyle ilgili yoğun ihlal iddiaları varken kamuoyuna yansıyan bir soruşturma olmamasının sebepleri nelerdir?
 11. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. Maddesinde de belirtilen işkence kötü muamele suçunun cezaevlerinde işlenmemesi için Adalet Bakanlığının aldığı tedbirler nelerdir?
 12. Son 5 yıl içerisinde kaç cezaevi personeline işkence ve kötü muamele gerekçe gösterilerek soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların cezaevlerine göre ayrılmış sayısı kaçtır?

 

Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi:

 

Olay Elazığ yüksek guvenlikli 2 nolu cezaevinde geçmektedir.

Bahse konu cezaevi aylardır hak ihlalleriyle gündemde.Cezaevi Müdürlüğü aylardır Malatya Cumhuriyet bassavciligina hüküklüler tarafından yazılan şikayet dilekcelerini bile gerekli yerlere göndertmiyor.

Özellikle bu hafta mahkumlar 12 Eylül darbesini protesto amaçlı bu hafta (10/15 Eylül 2018)açlık grevine başladılar bu olay ile birlikte mahkumlar tek kişilik hücrelere işkenceye varan uygulamalarla zorla sokuldular.Bu olayları bahsi geçen cezaevinde hükümlü yatan Mustafa Geylan 19 Eylül 2018 tarihinde dile getirmiştir Şu an bahse konu cezaevinde mahkumlarin can güvenliği yok.Ağır hasta tutsaklar bile hücrelere konurken kaba işkenceye uğradıklarını belirtiyorlar.Görüştüğümüz mahkumlar bu uygulamanın herhangi bir mudahalede bulunulmadigi sürece bu şartlarda devam edeceği yönünde bayanda bulundular.

Konya E Tipi Cezaevi:

Eşim Ahmet Bulut. Konya e tipi cezaevinde tutuklu olarak bulunmaktadır. Daha suçu kesinleşmemiş hüküm gitmemiştir. Konya e tipi cezaevi koğuşları 22 kişilik olmasına rağmen bazı koğuşlar kapatılıp yani bile bile boş bırakılıp kogustaki kişi sayısı sürekli 40 in üstünde tutulmaktadır ara sıra bu sayı 50 yi de geçmektedir.bir koğuşta tek tuvalet tek banyo var. Düşünün 40 kişi için tek tuvalet tek banyo. Üstelik boş koğuşlar varken. Bu da yetmezmiş gibi son günlerde cezaevinin keyfi uygulamaları daha da şiddetlendi. Mektuplar geç verildi.yemek saatinde yapılan aramalar. Daha da önemlisi açık görüş yasal olarak her ay yapılması gerekirken yönetim ohal kalkmasına rağmen iki ayda bir yapacağını açıkladı. Bu sadece oradaki tutuklulara verilen ceza değil eşlere babalarını yarım saat görmek için can atan çocuklara da verilen ceza. Başta da söylediğim gibi tutuklu cezaevi kimse hüküm giymemis yargılanması devam etmekte olan insanlar. İmralı'daki canavar bile bir adada tek başına yaşarken konya da yapılan.... Açık görüş yapılsa da onu da eziyet haline getirebiliyorlar 3 koğuş aynı anda alınıyor eskiden de böyleydi belki ama şimdi aynı yere her koğuşta iki katı insan bulunduğu için aslında 6 koğuş aynı anda alınıyor ve her tutuklunun 5 yakını cezaevine giriş işlemleri bu yoğunlukla uzuyor da uzuyor. Ben 16 aylık oğlumla uzun süre güneşte bekletildikten sonra ( en son görüşte çocukla güneşin altında 2 saat bekletildim ) içeri girdiğimizde eşim bizi bekliyor oluyor. Normalde ziyaretçi girişleri bitince tutuklular çıkmalı ama önce çıkartıp görüş süresini biz daha görüş alanına girmeden başlatıp kısa süre gorusturuyorlar. Normalden daha fazla insan olduğu için oturacak yer bulamayanlar oluyor. Ayakta tikis tikis bildiğiniz toplu taşıma gibi. İnsanların yakınlarını göreceği kısa sürede zehir ediliyor. Normalde kantinden ihtiyaçlarını karşılamaları gerekirken son şikayetlerden kantine her şeyi getirmeyerek elimizde yok denilerek eziyetlerine bir eziyet daha eklediler. En sonunda 2 haftadır telefon bozuk deyip telefonla yakinlarimizdan haber almamiz da engellendi. Tüm bu olanlardan sonra bilerek bozduklarini düşünüyorum iki haftadır nasıl oluyor da tamir edilmiyor. Yasadiklarimizi özet olarak anlattım.bize en kısa sürede yardım etmenizi bekliyoruz bu yapılan insanlık sucu

Konya E tipi ceza infaz kurumunda açık görüşler iki ayda bir olup bir aya indirilmedi ve telefon görüşlerimiz iki haftadır olmuyor sebebi telefon bozukluğundan kapalı görüşlerde de telefon arızaları var sıra geç geliyor kimse ilgilenmiyor sanırım hiç sesimizi duyuramıyoruz lütfen yardımcı olun

Sayın vekilim öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Ben Konya Barosuna bağlı olarak avukatlık mesleğini icra ediyorum.Konya da çalışıyorum fakat birçok ilde duruşma-cezaevi ziyaretine gidiyorum.Şu hukuk ve adalet anlamında zor zamanlar geçirdiğimiz son yıllarda keyfiliğin ve hukuksuzluğun yoğun olduğu bir şehir Konya. Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda OHAL uygulamaları halen devam etmektedir. 2,3 hafta öncesine kadar hala avukat görüşü kamera kaydı ile yapılmaktaydı. Şu anda da avukat görüşleri Fetö-adli suçlular olarak halen bir ayrım altında yapılmaktadır. Fetö suçundan yatanlar ile sadece 1 saat görüşme hakkı sunulmakta,ohal düzenlemesi olan bu uygulamaya itiraz ettiğimizde ise "personel kapasite yetmiyo uygulamamız bu şekilde keyfiniz bilir" gibi cevaplar almaktayız.Avukat görüşünü koordine eden infaz koruma memuru keyfi olarak tutuklanıp tahliye olmuş avukat arkadaşlarımızı cezaevine müvekkilleri ile görüşmek istediklerinde almamaktadır.Tutukluların hafta birden fazla avukat ile görüşebilme hakları da "kapasitemiz yetmiyor" denilerek yapılmamaktadır. Bunun yanında aile görüşlerinde de açık görüşlerin aylık yapılmadığı ender yerlerden birisi konya.üstelik kapalı görüşleri de sadece ve sadece 10 dakika.Bu ve benzeri keyfi yoğun uygulamalar mevcuttur.

Gazete Kritik

126 Okuma

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Van'da OHAL ve KHKlar uzerine konuştuk

Basında Ben

Van'da OHAL ve KHKlar uzerine konuştuk

Van'da OHAL ve KHKlar uzerine konuştuk

KHKlı Öğretmenlerimizin Yaptığı Tebeşir Filmi Gösterimindeyiz !

Basında Ben

KHKlı Öğretmenlerimizin Yaptığı Tebeşir Filmi Gösterimindeyiz !

KHKlı Öğretmenlerimizin Yaptığı Tebeşir Filmi Gösterimindeyiz !

TBMM - İkinci Yilinda Ohal'in Toplumsal Maliyetleri Raporunu TBMM de Açıkladık

Sivil toplum çalışmalarım

TBMM - İkinci Yilinda Ohal'in Toplumsal Maliyetleri Raporunu TBMM de Açıkladık

TBMM - İkinci Yilinda Ohal'in Toplumsal Maliyetleri Raporunu TBMM de Açıkladık

Ömer Faruk Gergerlioğlu TV & 15. Bölüm

Basında Ben

Ömer Faruk Gergerlioğlu TV & 15. Bölüm

Ömer Faruk Gergerlioğlu TV & 15. Bölüm

KPSS Mülakatlarında Yapılan Usulsüzlüklerin Araştırılması Amacıyla Genel Kurul Konuşmamız...

Basında Ben

KPSS Mülakatlarında Yapılan Usulsüzlüklerin Araştırılması Amacıyla Genel Kurul Konuşmamız...

KPSS Mülakatlarında Yapılan Usulsüzlüklerin Araştırılması Amacıyla Genel Kurul Konuşmamız...

İstanbul Ümraniye ve Kocaeli İl Örgütümüze Operasyon Hukuksuzdur!

Basında Ben

İstanbul Ümraniye ve Kocaeli İl Örgütümüze Operasyon Hukuksuzdur!

İstanbul Ümraniye ve Kocaeli İl Örgütümüze Operasyon Hukuksuzdur!

Bu bir 'sus' fezlekesidir, susmayacağım!

Basında Ben

Bu bir 'sus' fezlekesidir, susmayacağım!

Bu bir 'sus' fezlekesidir, susmayacağım!

TBMM - Cezaevi Hak İhlalleri Basın Toplantımız

Basında Ben

TBMM - Cezaevi Hak İhlalleri Basın Toplantımız

TBMM - Cezaevi Hak İhlalleri Basın Toplantımız

Gergerlioğlu Hakkında Fezleke

Basında Ben

Gergerlioğlu Hakkında Fezleke

Gergerlioğlu Hakkında Fezleke

Şu anda KHK'lıların çocuklarına da cadı, terörist gözüyle bakılıyor

Basında Ben

Şu anda KHK'lıların çocuklarına da cadı, terörist gözüyle bakılıyor

Şu anda KHK'lıların çocuklarına da cadı, terörist gözüyle bakılıyor

 

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu kişisel bloğu Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız