10 Şubat 2020

Ahval

Gergerlioğlu: Hamile tutuklu Elif Tuğral’ın pıhtılaşma hastalığı var, bebeğinin ölümü büyük bir skandal olur

İnsan Hakları Savunucusu, HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hak ve Hukuk’ta cezaevindeki hak ihlallerine dikkat çekiyor. Tutuklu anne ve babaları, hasta tutukluları ve hamile tutukluların cezaevlerinde yaşadığı mağduriyetleri anlatıyor.

Tekirdağ cezaevinde kalan Hüseyin Polat’ın mide kanaması sonucu hayatını kaybettiğini anlatan Gergerlioğlu, “Karın ve boyun ağrıları vardı. Hastanede iğne yapılarak geri gönderildi. Takibi yapılmadı. Hastanın mide kanaması geçirdiği anlaşıldı. Yoğun bakıma alındı. Ama durumu kötüleşti ertesi gün hayatını kaybetti. Büyük ihlaller ve ihmaller zinciri vardı. Bu da hasta mahpusun ölümüyle sonuçlandı” diyor.

Bir başka hasta tutuklu Medeni Arifoğlu’nun da hayatını kaybetmesine dikkat çeken Gergerlioğlu, “Medeni Arifoğlu, OHAL sonrası mallarına el konularak hapse atıldı. Tüccardı. Karaciğer nakli yapılmıştı, cezaevine konulamazdı. Yoğun bakımlık oldu. Genç yaşta kanser oldu. Hastane hastane dolaştırıldı. İnfaz erteleme kararı verildiğinde yarı ölü bir şekilde hapisten çıkmıştı. Bir deri bir kemik kalmıştı.”

Gergerlioğlu, cezaevindeki hamile tutukluların yaşadığı mağduriyetleri de anlatıyor:

“Bir de hamile mahpuslar var. OHAL döneminde bini aşkın hamile mahpus var. Doğumları cezaevinde oldu. Emzirme döneminde cezaevinde oldu. Elif Tuğral. İzmir Şakran Cezaevi’nde. Genetik pıhtılaşma hastalığı da var. Elif Tuğral doğumuna iki hafta kaldı ve cezaevinde. Her an doğum gerçekleşebilir ve bebeğini kaybedebilir. Elif Tuğral’ın bebeğinin ölümü büyük bir skandal olur. Önemli bir risk var. Hamile kadınları cezaevinde tutmak kimsenin başını göğe eğdirmez. Hamile kadınların tutuksuz yargılanması gerekiyor.  Hamile kadınların ve altı aya kadar emziren kadınların tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde yasa var. Ama bu dikkate alınmıyor. Bu sayılar artıyor. Acilen ikinci yargı paketinde anne ve baba tutuklular, hamile tutuklular ve hasta mahpusların mağduriyetini giderecek düzenleme yapılması gerekiyor.”

Ahval

YouTube

Yorumlar