26 Mart 2020

KRONOS 

HDP Milletvekili Gergerlioğlu Sincan Cezaevi’ndeki bir tutuklunun koronavirüs testinin negatif çıktığının söylenmesine karşın neden korona hastalarına ait bölümde yattığını sordu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artarken, salgınla ilgili tehlikeye dikkat çekilen yerlerden biri de kapasitelerinin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunan cezaevleri.

Cezaevlerindeki tehlikeye sıklıkla dikkat çeken HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını gündeme getirdiği için hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Twitter hesabından yayınladığı video ile konuya ilişkin açıklama yapan Gergerlioğlu, “Hakkımda açılan soruşturmanın ardından konuyu daha ayrıntılı araştırdım. Başhekimlik yetkilileri ile görüştük. 70 yaşındaki Arif Yıldırım isimli tutuklu Koronavirüs için ayrılmış bölümde yoğun bakımda yatıyor” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu@gergerliogluof

KAMUOYUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Sıncan cezaevinde mahpus Arif Yıldırımın Corona virüs servisinde yattığını kamuoyuna bildirdiğim için Ankara Savcılığı hakkımda soruşturma başlatmıştı

Bugün hastaneyi aradım
Vekil olmama rağmen 1 saat kadar tel bağlamamakta inat ettiler, ısrarım+++4.20713:22 – 26 Mar 2020Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik2.933 kişi bunun hakkında konuşuyor

Gergerlioğlu, “Vekil olmama rağmen bir saat kadar telefonu bağlamamakta inat ettiler, ısrarım sonucu Bilkent Şehir Hastanesi yetkilisine bağlandım, 23 Mart’ta korona için ayrılan yoğun bakımdaki bölüme yatırıldığı, KOAH hastalığının da olduğunu açıkladılar. Corona negatif dendi, o halde niye pozitif hasta takibi yapılan yoğun bakımda” sorusunu yöneltti.

Gergerlioğlu, savcılık açıklamasında hastanın koronavirüs testinin negatif olduğunun söylendiğini hatırlattı. HDP’li Gergerlioğlu, “O halde soruyorum, Koronavirüs için ayrılmış bir yoğun bakımda ‘negatif’ olan bir insanın yeri nedir?” dedi.

Gergerlioğlu, bakanlıkların şeffaf olması gerektiğini ve cezaevlerinde salgın başlamadan tahliyelerin yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar