25 Mart 2020

Gazete Karınca / Altan Sancar

ANKARA – Sincan Cezaevi’nde 70 yaşında bir tutuklunun ‘Corona’ testinin pozitif çıktığına ilişkin bir bilgi paylaşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Avukatının bize aktardığı bilgi Corona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırıldığı şeklinde” dedi ve bir çağrıda bulundu: “Acil olarak herkesi kapsayan bir düzenleme yapılmalı.”

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 70 yaşında bir tutuklunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu@gergerliogluof

Sincan cezaevinde, maalesef…

70 yaşında bir vatandaş Corona +
L 2 C9 koğuşunda
Müdür bakanlığa bildirmiş

2 haftadır konunun aciliyeti için çırpınıyoruz, geçiştiren açıklamalar duyuyoruz@adalet_bakanlik nereye kadar?

Âdil, eşit infaz ve yargı paketi derhal çıkmalı..!7.12923:07 – 24 Mar 2020Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik5.533 kişi bunun hakkında konuşuyor

Ancak Adalet Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Yaptığı açıklamaya ilişkin gazetemize bilgi veren Gergerlioğlu ise durumu kendisine söz konusu tutuklunun avukatının ilettiğini belirtti.

İnfaz koruma memurlarının hastaneye kaldırılan mahpus için ‘Corona müsbet’ dediğini, ancak buna dair bir belgenin bulunmadığını dile getiren Gergerlioğlu, şunları kaydetti:

“Adalet Bakanlığı resmi bir açıklama yapmadı. Bir avukat kanalıyla bize gelen bilgiye göre 70 yaşında bir tutukluda Corona virüsü vakası var. Kişi hastaneye kaldırılmış durumda, ancak hangi hastaneye kaldırıldığı bilinmiyor. İnfaz koruma memurları ‘Corona müsbet’ demiş, ancak buna dair de bir belge görmedim. Avukatının bize aktardığı bilgi Corona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırıldığı şeklinde.”

“Mahkumun ekstra bir hastalığının olup olmadığını bilmiyorum, ama kendisi 70 yaşında bir insan ve risk grubunda” diyen HDP’li vekil, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hastalık hepimizde olabiliyor, ancak yaşlılar hayatlarını kaybedebiliyor. Gençlerde tedavi edilen hastalık, yaşlılarda tedavi edilemiyor. Bu nedenle risk grupları acil tahliye edilsin diyoruz. Lafımızı dinleyen yok.
“Birçok cezaevinden gelen haberlerde de hasta kişilerin sevklerinde önemli engeller olduğu yönünde. Cezaevinde hastaları tek koğuşa tutuyorlar. Akıllarınca ‘Hastaneye gitmesinler ve bulaşmasın’ diyorlar acil ve ağır hastaları hastaneye gönderiyorlar gibi bir durum var. Bakan test açıklaması yapıyor, ancak test yapılan yok.”

‘Herkesi kapsayan bir düzenleme yapılmalı’

Gündemdeki infaz yasasındaki değişikliğe dair de değerlendirmelerde bulunan Gergerlioğlu, değişikliğin adli veya siyasi ayrımı yapmadan tüm tutukluları da kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekliliğine işaret etti:

“Adil ve eşit olmayan bir infaz yasası ele alınıyor. Risk grupları siyasi ya da adli mahpus diyerek bu yasanın dışında tutulamaz. Bu gayri insani bir tutumdur. Virüs adli ya da siyasi koğuş diye bir şey tanır mı? Adlilere öncelikli bir af geliyor gibi.
“70 yaşındaki siyasi mahpus ve 2 yaşında bebeği olan anne çıkamayacak. Gayri insani bir tavır var. İnfaz yasası yalnızca hükümlülere yönelik, oysa tutuklu risk grupları, çocuklar, anne ve babalar var. Yine 30 yaşındaki genç diyabet hastası, 80 yaşında hastalığı olmayan insanlara göre daha kötü durumda olabiliyor. Bu insanlar çok kötü koğuşlarda yaşıyorlar. Acil olarak herkesi kapsayan bir düzenleme yapılmalı.”

Yorumlar