01 Aralık 2019

Afrika Gazetesi

Interweb –

21 Kasım’da İçişleri Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü komisyonda Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu:

“6 KHK’li aylardır kayıptı ve bulundu. Fakat bu KHK’liler ne başlarından geçeni açıklıyorlar ne avukat istiyorlar. Şu anda Yusuf Bilge Tunç kayıp. Tunç’un akıbeti hakkında sizden net bir açıklama bekliyoruz.”

Sözlerini bitirmemişti ki Soylu, İslam’a saldırmaya başladı.

Bir kez daha vurguladı İslam:

“Yusuf Bilge Tunç’a ne oldu? Bu aylarca kaybolup ortaya çıkan insanların üzerinde ne gibi bir baskı var?”

Soylu tarafından “hainlikle” suçlandı İslam.

Dün HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltti sorusunu:

“Son üç buçuk yılda Türkiye’de 28 insan kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldı ve işkence edildi. Bunu Cumhurbaşkanlığına, adalet ve içişleri bakanlığına sorduk cevap alamadık…”

Gergerlioğlu sözlerini tamamlamadan Fuat Oktay, araya girip itiraz etti:

“Devlet insan kaçırmaz bunu reddediyorum.”

Gergerlioğlu, devam etti:

“AİHM de BM de Türkiye’ye acil koduyla sorular sordu. Adalet Bakanlığı cevap vermedi. Ve bu insanlar aniden ışınlanmış gibi Ankara emniyetinde ortaya çıkıverdiler. Tutuklandılar, yargılanıyorlar, kaçırılırken kamera kayıtları var. Ama tek bir mobese kamerası incelemesi yapılmadı.”

Bir kez daha araya giriyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı:

“Bu söylediklerinizin tamamını reddediyorum…”

Başka bir soru soruyor Gergerlioğlu:

“AİHM ve BM’ye niye cevap vermediniz?’

Ve bu sırada mikrofonu kesiliyor.

İnsanlar kaçırılıyor, kaçıranlar kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtıyor ama devlet görevlileri sus pus oluyor. Sonra bu insanlar aniden ortaya çıkıyor. Kimler tarafından kaçırıldıklarına, nerede tutulduklarına, işkence görüp görmediklerine dair tek bir açıklama yapılmıyor. Bir kişi hala kayıp.

Soylu, soruyu soran milletvekilini ‘hainlikle’ suçluyor.

Gergerlioğlu’nun ise mikrofonunun sesi kesiliyor.

Gelin görün ki aylarca ‘kayıplar’ı bulamayan, akıbetleri konusunda sus pus olan bu devlet, pazarda AKP iktidarını eleştirdiği için bir kadını gece yarısı bulup gözaltına alabiliyor. Hem de bir arkadaşının taziye evinden.

20 kişilik jandarma ve sivil polislerden oluşan bir ekip tarafından gözaltına alınan 63 yaşındaki kadın gece özellikle soğuk nezarethanede tutuluyor, ilacını almasına izin verilmiyor ve yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakılıyor. Meclis’te milletvekillerini suçlayıp, mikrofonunu kapatarak susturmaya çalışıyorlar. Sokakta insanları gözaltına alıp korkutarak susturmaya çalışıyorlar.

Ama bu susturma girişimleri saklamak istedikleri gerçekleri daha da görünür kılıyor işte. (Bu yazı Ayşe Yıldırım’in artıgerçek ‘te yayımlanan “Pazarda kadının, mecliste vekilin sesini kesmek ” başlıklı yazısından kısaltılmıştır…) .

Yorumlar