20 Haziran 2019

Çin tarafından Uygur Türklerine yönelik uygulanan zulmün araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi verildi. Ancak önerge reddedildi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen önerge için AK Parti ve MHP red oyu kullandı. CHP, HDP ve İYİ Parti ise kabul oyu verdi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Hâlen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı etkin bir rol alamıyor ve maalesef son derece pasif bir durumda ama Uygur Türklerine yönelik eziyetler, zulümler devam ediyor. Mesela bakın, geçtiğimiz günlerde vefat eden Nur Muhammet Tohti bir edebiyatçıydı ve Çin devleti zulümlerini anlatırdı eserlerinde. Toplama kamplarında geçtiğimiz günlerde vefat etti. Buna dair ciddi bir tepki ortaya konmadı iktidar tarafından.

Abdurrehim Heyit, kendisi bir halk ozanı ve şiirlerinde, şarkılarında yurduna yönelik duygularını, düşüncelerini dile getiriyor ve bundan dolayı şu anda Çin devleti hapishanelerinde. Çin devleti iddialara cevap vermek için medya kuruluşlarını toplama kamplarına çağırıyor ama daha da mahcup oluyor. Geçtiğimiz gün BBC’yi çağırdı, toplama kamplarını gezdi BBC muhabirleri ve ‘Radikal ideolojilerle mücadele ediyoruz.’ diyorlar ama seküler birçok aydın o toplama kamplarında şu anda.

Benim bu konuşmalarımdan dolayı iki kez Çin Büyükelçiliği yetkilileri geldiler, görüştük, kendilerine de söyledim ve cevap veremediler. ‘159 akademisyen, 13 sanatçı toplama kamplarında, bunlar hakkında bir açıklama yapar mısınız?’ dedik, yapamadılar, hâlen de bekliyoruz. Bunu niye Dışişleri Bakanlığı sormuyor, onu da merak ediyorum.- Reklam –

Bakın, BBC’nin haberinde Çin toplama kamplarında namaz kılmanın yasak olduğunu Çin devleti yetkilileri de teslim ediyor, ‘Biz onların düşüncelerindeki aşırı eğilimleri ayıklıyoruz.’ diyor ama namaz kılmaya da izin vermiyorlar. Çin Büyükelçiliği yetkililerinin yine şuna da cevap vermesini istiyorum: Elektronik bir izlem mevzubahis. İnsanlar, hukuksuz bir şekilde izleniyorlar.

Mesela, Uluslararası Af Örgütü ve Human Rights Watch’un raporlarına yansıyan bazı ifadeler var. Bakın, insanlar nasıl hukuk dışı izleniyor? Diyor ki kadın: ‘Toplam 5 görevli sırayla beni evimde izlediler. Beni izlemiş olduklarını belgelemeleri de gerekiyordu. Fotoğraflarda benimle birlikte siyasi propaganda okudukları, onlara gece kalmaları için yatak hazırladığım ya da bir kanepede uzandıkları görülüyor.’ 2017 yılında Sincan’dan ayrılmış bir kadın olan Aynur, Mayıs 2018’de söylemiş.”

Ocak Medya

Yorumlar