2008-10-15 00:00:00

Hükümet Eylemcinin Ölümünden Dolayı Özür Diledi

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ,Polis ve gardiyanların elinde yaşanan ölüm olayından dolayı özür diledi. Olayda sorumlulukları olduğuna inanılan 19 güvenlik görevlisinin görevinden alındığını bildirdi. İnsan Hakları Örgütleri gelişmeyi olumlu buldu.

 Şahin şunları söyledi: Devlet ve hükümet adına Ceber’in ailesi ve yakınlarından özür diliyorum. Olayda sorunlulukları bulunan herkesi bulmak için çalışmalarımız devam etmekte. Dakika dakika bütün gelişmeleri takip ediyorum. Türkiye’nin böyle bir olayla yüz yüze kalmasına neden olan herkes cezalandırılacak.

İnsan Hakları Örgütleri memnun, Şahin’in benzeri olmayan özrü ve sorumluların meslekten uzaklaştırılması, Türkiye’nin daha önce işkence ve kötü muameleye karşı sergilediği zayıf mücadelesine ciddi bir katkı sunacağına inanıyorlar. Fakat hükümeti bu trajik olayda sorumluluğu bulunan herkesi cezalandırılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

 

MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk GERGERLİOĞLU dün alınan kararı, daha önce söz verilen işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans için umut verici olduğunu söyledi.

“Son günlerdeki İnsan Hakları İhlalleri ve işkence vakaları hükümetin işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans sloganına umut bağlayanlar için büyük bir hayal kırıklığı oldu. İnanıyorum ki hükümetin Ceber’e yapılan işkence de suçu bulunanları cezalandırma kararı, hükümetin verdiği sözleri yeniden fark etmesine umut bağlayanların umutlarını yeşertecektir”.

Şu anda hükümete ve Adalet Bakanlığına çok ciddi sorumluluklar düşmektedir. İşkence olayında suçu olanların meslekten alınmaları alkışı hak edecek bir adım ancak yeterli değildir. Yargı organları harekete geçip sorumluları cezalandırılmalıdır. İçişleri Bakanını bütün işkence ve suiistimallere karşı mücadele için gerekli adımları atmaya çağırıyorum.

 

Todays Zaman – Betül Akkaya

Yorumlar