Haberin İngilizcesi için tıklayın
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında cezaevlerindeki hak ihlallerini anlattı.
Konuşmasında, ağır hasta mahpusların hastaneye sevk edilmemesi veya tahliye edilmemesi, hapishanelerdeki doluluk ve mahpusların yaşadıkları yerden uzak hapishanelere gönderilmesi, hamile kadın mahpuslar, ziyaret ve görüş sorunlarına değindi.
“Toplam 320 kişi dönüşümsüz açlık grevinde”
Gergerlioğlu, Cuma günkü konuşmasında hapishanelerde açlık grevi yapanların durumuna da ayrı bir başlık ayırdı.
HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven açlık grevinin 96. gününde ve tahliye edildi. Gergerlioğlu, hapishanelerdeki 54’ü kadın, 247’si erkek 301 mahpusun ve 19 siyasetçi ve aktivistin, toplam 320 kişinin, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olduğu bilgisini verdi.
DBP EŞ Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve önceki dönem Hakkari Milletvekili Selma Irmak da 15 Ocak 2019’dan beri süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde.
Leyla Güven’in durumunun ağırlaştığını ifade eden Gergerlioğlu, hapishanelerde açlık grevi yapan mahpuslarla ilgili de “uzun süre tuz ve şeker verilmemesi, kantinden zorunlu ihtiyaçların karşılanmaması, doktor kontrollerinin düzenli yapılmamasının” en temel sorunlar olarak ön plana çıktığını belirtti.
“Açlık grevindekilere disiplin cezası”
Hapishanelerdeki açlık grevi eylemcilerine yönelik sistematik ihlaller olduğunu belirten Gergerlioğlu, avukat ziyaretleri sonucu elde ettiği bilgileri şöyle sıraladı:
* Dönüşümlü-süresiz ve dönüşümsüz-süresiz açlık grevine giren bütün mahpuslar hakkında disiplin soruşturmaları başlatılmış durumda. Bandırma 2 Nolu T Tipi Hapishanesinde bulunan ve açlık grevine giren mahpuslar hakkında disiplin cezası verildi.
* Edirne F Tipi Hapishanesinde açlık grevinde olan Adem Arslan isimli mahpus savcıya götürülme gerekçesiyle iki asker tarafından koğuştan zorla çıkarıldı, götürülürken askerlerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldı.
“Mahpuslara ‘müdahale’ tehdidi”
* Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevindeki mahpusların B vitaminine erişimine engeller çıkarılıyor.
* Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Ocak ayının ortasında kurum müdürü, açlık grevindeki mahpuslara eylemin daha fazla ilerlemesi halinde müdahale edebilecekleri tehdidinde bulundu.
* Maltepe 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde hapishane idaresi, Cesim Yıldırım ve Ersan Nazlier ile birlikte daha önce süresiz dönüşümlü açlık grevine giren 27 kişi hakkında açlık grevi eylemlerini gerekçe göstererek bir ay etkinliklerden men cezası verdi.
“Mektup ve fakslara da disiplin cezası”
* Açlık grevindeki mahpusların açlık grevine ilişkin gönderdikleri her türlü faks ve mektup için ayrıca disiplin soruşturmaları açıldı.
• Kandıra 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde daha önce uzun süreli açlık grevi eylemlerinde bulunmuş olan İbrahim Kaya’nın 10 kilo kaybettiği ve açlık grevi eylemlerinin sonucu olarak öngörülen sağlık problemlerinin büyük bir kısmını yaşamaya başladığı tespit edildi.
“Mahpuslara B vitamini verilmiyor”
* Birçok cezaevi idaresince, eylemcilere B vitamini ve karbonat verilmiyor. Halihazırda kullanılan vitaminler mahpusların daha önce revire çıkarken aldıkları vitaminler. Kimi cezaevlerinde ihtiyaç duyulan karbonatın bulunmadığı, limonun kimi zaman verilmediği bildirildi.
* 26 Aralık 2018 tarihinde Düzce T Tipi Kapalı Cezaevinde açlık grevine başlayan Süleyman Benzer, açlık grevine başladıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olduğu gerekçe gösterilerek tekli hücreye konuldu. Refakatçisi yok ve ihtiyaçlarını tek başına gidermesi mümkün değil.
“Sağlık kontrolleri yapılmıyor”
* Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesinde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan 5 mahpus revire çıkartılmayı kabul etmediğinden hiçbir şekilde sağlık kontrolleri yapılmıyor.
* Edirne T Tipi Hapishanesinde 23 Aralık 2018 tarihinden beridir süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Zerdeşt Oduncu, açlık grevine başladığı tarihten 18 Ocak 2019 tarihine kadar sadece bir kere doktor kontrolünden geçebildi.
* Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesinde sağlık personelinin gerekli kontroller bakımından yetersiz olduğu, kontrollerin düzenli yapılmadığı, yapıldığı zaman bile ciddiyetsiz ve göstermelik yapıldığı, bir takım sağlık personelinin ideolojik tavır takınarak alaycı tavırları ile sözlü tacizde bulundukları öğrenildi.
“Refakatçisiz tutuluyorlar”
* Elazığ Kampüs Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda süresiz dönüşümsüz eylemde olan mahpuslar üçer kişilik odalarda ve refekatçisiz tutuluyor. Özellikle 05 Şubat tarihi itibarı ile 16 Aralık 2018’te başlayanların 55. günde olmaları nedeniyle refakatçi olmaması durumu önemli bir durum.
* Yine grevde olan mahpuslara 33. günden sonra B kompleks ilaçların verilmemiş olması da durumun ciddiyetini artırıyor. Mahpusların bugüne kadar doktor kontrolleri yapılmış değil. 
* Grevin başlamasından bu yana Ahmet Tekin adlı mahpus tek başına bir hücrede kalıyor. Kilo ve tansiyon kontrolü yapılmıyor. (AS)

Kaynak

Yorumlar