2014-01-20 00:00:00

Cumhura arzımızdır

 

2012 yılının Şubat ayında, Hrant Dink cinayeti ile ilgili “tecelli etmeyen adalet” i sorgulamak için, “adalet talebimiz var” inisiyatifi bir imza metni hazırlamış ve  davanın son halini eleştirerek “Adalet” istemişti.

6 Ağustos  2012'de,    Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül  ile yaptığımız görüşmede, Hrant Dink cinayetinin gerçek faillerinin cezalandırılamamasıyla ilgili şikayetlerimizi dile getirmiştik. Titiz bir araştırmayla hazırlanan DDK raporunun gereğinin niye yerine getirilemediğini sormuştuk.

 Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, samimi bir üzüntü ve sitem içinde  “Cumhurbaşkanlığı makamının hazırlattığı raporlar rafta kalmaz! ” diyerek konunun bizzat takipçisi olacağını beyan etmişti. Ancak, aradan geçen 18 ay içinde ise, ne yazık ki   hiçbir ilerleme sağlanmadı.

İlerleme sağlanmadığı gibi, umutlarımızı tüketecek gelişmeler yaşandı.

Açılmasını beklediğimiz davayı açmayan Savcının, gözaltına almak istediği zaman nasıl cevval olduğunu gözlemledik. Hakkında dava açılmasını ve görevden alınmasını beklediğimiz ve fakat sürekli  terfi eden Emniyet müdürlerinin nasıl bir gecede yeni yönetmelikler çıkarılarak görevden alındığını gördük.

 Yargının kararlarının siyasi hesaplarla nasıl değişebileceğini ve silah gibi kullanılabileceğini izledik ve yıllardır Dink davasında gerçek adaletin ortaya çıkmamasının sebebinin ve kolektif biçimde işlenen bu cinayetin failinin tüm kurumlarıyla dökülen devlet olduğunu iyice anladık

2014 yılı Ocak ayı itibarıyla bizim adalet talebimiz devam ediyor ve hak yerini buluncaya kadar da devam edecek.

Arz ederiz.

 

İMZACILAR

Ayşe Akdeniz, Bekir Berat Özipek, Burhan Kavuncu, Cahit Koytak, Cemal Uşak, Cihan Aktaş,  Garo Paylan, Hidayet Şefkatli Tuksal,  Hüda Kaya, İbrahim Sediyani, Mehmet Arif Koçer,   Neslihan Akbulut  Arıkan, Nevzat Çiçek, Nil Mutluer, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Taner Ayaz, Tarık Beyhan, Ufuk Coşkun, Ümit Aktaş, Ümit Kıvanç, Üstün Bol, Yıldız Ramazanoğlu

 

Yorumlar