09 Temmuz 2020

ARTI GERÇEK

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında yaşamını yitiren Şenyaşar ailesine dair açılan davanın duruşmasına milletvekilleri alınmadı.


Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal ve Adil ile Yıldız’ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız’a ilişkin açılan davanın 2’nci duruşması Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 

Gecikmeli başlayan duruşmaya, Emine Şenyaşar ile ailesi, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Avukat Ümit Dede, Van, Antep, Diyarbakır ve Urfa Barosuna bağlı avukatlar ile ÖHD Diyarbakır Şubesine bağlı avukatlar katıldı.

Duruşmaya takip etmek için Ankara’dan gelen HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Faruk Gergeroğlu ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Mikail Gözek adliyeye alınmadı.

Yürüyerek hastaneye giden ve kafası ezilerek katledilen baba Hacı Esvet Şenyaşar ölümüne ilişkin bilginin yer almadığı ve soruşturmasının sürdüğü belirtilen olaya dair başlayan duruşmaya tutuklu sanıklar Fadıl Şenyaşar ile Enver Yıldız Ses Bilişim Görütü Sistem (SEGBIS) üzerinden duruşmaya katılacak. Diğer 11 sanık ise duruşma salonundaki yerlerini aldı.

YARGILANANLAR

Elazığ Kapalı Cezaevi’de 2 yıldır tutuklu ve saldırıda yaralı kurtulan Fadıl Şenyaşar ile tutuksuz yargılanan Ferit Şenyaşar’ında bulunduğu 2’si tutuklu 13 kişi, “öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “yaralama”, “mala zarar verme” ve “ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalardan yargılanıyor. AKP’li Yıldız’ın akrabaları Kenan, Abdurrahman, Mustafa, Nihat ve Süleyman Yıldız “müşteki şüpheli” olarak iddianamede yer alıyor. İddianamede, AKP’li Yıldız’ın akrabaları Ali, İbrahim ve Mehmet Yıldız ile İbrahim Halil ve Mehmet Şimşek de “şüpheli” olarak yer alıyor.  

Duruşmanın görüldüğü Malatya Adliyesi ve duruşma salonunun önünde polis bekletiliyor.

MAHKEME BAŞKANI ŞİKAYET EDİLDİ

Duruşmaya alınmayan milletvekili Gergerlioğlu, twitter adresi üzerinden açıklama yaparak, “Malatya adliyesinde Şenyaşar ailesinin duruşmasına katılmamızı engelleyen mahkeme başkanının kararını Adliye adalet komisyonu başkanına şikayet ettik” dedi. 

‘PANDEMİ BAHANESİYLE SALONA ALINMADIK’

Gergerlioğlu, Artı TV’ye bağlanarak şunları söyledi:

“Yargı siyasallaştı ve yargıya olan güven sürekli azalıyor! Ak Partili Vekilin evindeki bir çalışanın davası üstü örtüldü vicdanlar yaralandı. Şimdi de yine Ak Partili bir vekilin akrabaları yargılanıyorken bizi salona almıyorlar!

Biz milletvekilleri salona alınmayarak ne gizlenmek isteniyor Şenyaşar davasında merak ediyorum!

Belli ki yargıda ön kararlar var. Ak Partili vekil salona alınırken biz alınmıyoruz. Biz milletvekili olarak davayı takip etmeliyiz. Ben millet adına takip ediyorum.

Ailenin durumu gerçekten kabul edilebilir değil aile adalete ulaşamayacağını düşünüyor.

Aileler alayın kapatılmak istendiğini adalet konusunda beklentilerinin düşük olduğunu, bunu bütün toplumun takip etmesi gerektiğini söylüyorlar. Duruşmayı takip etmek istedik. Görüntü oldukça nahoş. Mahkeme salonuna niye alınmak istenmiyoruz? Davanın tarafı değiliz ama gözlemci olarak girecektik. Çok büyük bir yoğunluk yok ama pandemi bahanesiyle salona alınmadık.” 

Yorumlar