2010-09-19 00:00:00

Heron skandalı büyüyor ama hala ses seda yok. 29 gün oldu hala ses seda yok. Savunma bakanı “orası başka bir tepe imiş” dedi sonra o da sözünü geri aldı. CHP başkanı Kılıçdaroğlu bile “bu olay aydınlatılmalıdır” diyerek mahcup da olsa bir açıklama yaptı.Ama askeri yetkililerden çıt yok. Asker yakınları Genelkurmay önünde açıklama yapıp, açıklama istedi yine çıt yok. Ama Genelkurmaydakiler şöyle bir dışarı çıkıp gözü yaşlı ana babaları tatmin edecek bir açıklama yapmadı.

Aslında bu son olay artık bize hepimize sağdan soldan tüm farklı zihniyetteki kişilere tekrar bir muhasebe yapma fırsatı sağlamalı. Bu ülkenin çocuklarının değerini tartışmaya açmak zorundayız. Devletin siyaseti için daha kaç kurban vermemiz gerektiğini gelin bir tartışmaya açalım. Sivil ve askeri bürokratların, siyasetçilerin kaprisleri ideolojileri uğruna daha kaç can vermemiz gerektiğini tartışmaya açalım. Eğer devlet politikaları tartışılmaz kol kırılır yen içinde kalır mantığı içinde iseniz bu tartışmaya dahil olmadan çeşitli bahaneler bulabilirsiniz. “terörle mücadelede moral bozmamak gerekir, bu tür haberler liboşların yalanlarıdır, vatanı AB’ye satmak istiyorlar ondan bu tür söylentiler çıkıyor” gibi ulusalcı itirazlarda bulunabilirsiniz. Ama Heron görüntüleri karşısında açıklama yapmayan Genelkurmay’a zerre miktarı bir itirazınız sözünüz olamaz. Zaten kafasını kuma gömen bir anlayıştan temel mantığın içyüzünü araştırmak gibi analizler beklemek boşunadır. Ezberleri bozmadan ulusalcı bildik sözler tekrarlanır .

Gelin Hantepe’deki Heron skandalı mağdurlarını dinleyelim.

“Yetkililerin sessizliği yüzünden daha fazla acı çektiklerini dile getiren şehit annesi Gülfiye Yutkun, açıklama yapılmamasının ihmal iddialarının doğru olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Dostlarının kendilerini 24 saat yalnız bırakmadığını ifade eden Yutkun, tepkisini şöyle dile getiriyor: “Onlar olmasaydı biz şimdiye kadar çıldırmıştık. Bundan sonra yapılacak açıklama ne kadar ikna edici olur bilemiyorum. Artık gerçekler ortaya çıksın, ki çıkıyor zaten.”

“Birileri çıkıp bir şeyler söylesin, yeter artık.” diyen baba Zafer Yutkun ise Genelkurmay'ın sessiz kalması karşısında kahrolduklarına işaret etti. Heronların kaydettiği görüntüleri defalarca izlediklerini belirten baba Yutkun, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Keşke hiç izlemeseydik. Defalarca vurulduk, acımız katlandı. Kim yapacaksa artık bir açıklama yapsın. Doğru ve yanlış, bir şeyler söylesinler. Yeter artık. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı mı, Milli Savunma Bakanlığı mı bir şeyler söyleyecek, ne olacaksa olsun artık. Kimse bu konuyu geçiştirmeye kalkmasın. Bir açıklama yapılmazsa, şehit ailelerinin yarası daha fazla kanayacak.”

Hantepe şehidi Piyade Uzman Onbaşı Samet Yılmaz'ın babası Selahattin Yılmaz, “Oğlumun şehit olmasında yüzde yüz ihmal var, komutanlara dava açacağım.” dedi. Genelkurmay'ın açıklamasını beklediğini kaydeden baba Yılmaz, çocuğunun hakkını aramak için dava açacağını, sorumlu komutanların ceza alması için sonuna kadar mücadele vereceğini vurguluyor.”

http://www.haber7.com/haber/20100818/Goruntuyu-izlerken-defalarca-vurulduk.php

İşte bunlar da asker ana babalarının sözleri…Söylenecek fazla bir şey yok bu gerçek acılara, yanan yüreklere.

Sorulması ve cevaplanması gereken soru niçin bu halkın bu kadar ucuz piyonlar olduğudur. Devlet mi önemlidir, insan mı? İdeoloji mi önemlidir, insan mı? Barış için atılabilecek adımları ideolojileri uğruna engelleyenler nasıl bir vebalin omuzlarına yüklendiğinin farkında mıdır? Bu sorunun cevabını bu savaşta karşılıklı ölen 40.000 insanın hepsi için gerçekten üzülenler versin. Yoksa cevap bir çözüm getirmeyecek, hamaset üretecektir.

Yorumlar