2013-11-27 00:00:00

Kocaeli Barış Platformu Batman'daydı

Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu; 22-24 Kasım 2013 tarihlerinde Batman'da gerçekleşen Batman İl Kültür Müdürlüğü ve Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti’nin düzenlediği Barış etkinliklerine katıldı.
Batman Kültür Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Batman'daki barış çalışmalarına katılan Gergerlioğlu: “Düzenlenen etkinlik Türkiye'nin tüm illerindeki gazeteci cemiyetlerine yönelik yapılan bir çağrıydı. Batman Gazeteciler Cemiyeti’nin de katkısıyla Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve 72 şube başkanı Batman'a geldi. Barış konulu paneller, toplantılar, tarihi ve turistik yer gezileri, 4 dilden şarkıların söylendiği geceler yaşandı. Barış sürecinin güçlendirilmesi ve birebir tanışıklık ve dostlukların geliştirilmesi amacıyla düzenlenen programı çok olumlu buldum. Barışın güçlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yaptığımız için Batman Kültür Müdürlüğü tarafından biz de davet edildik. Katıldığımız etkinliklerde barış konusundaki önerilerimizi sunduk başka önerileri dinleyip değerlendirmelerde bulunduk. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Valisi Yılmaz Arslan, Batman Belediye Başkan vekili Gülistan Akel, TGF Başkanı Atilla Sertel, Ak Parti milletvekili Ziver Özdemir, Ak Parti İl Başkanı ve BDP İl Başkanı ve Emniyet müdürü biraraya gelerek hoşgörü mesajları verdiler.” dedi.

Maliye Bakanı: “Çözüm Süreci Batman'ı İlerletti”

Kültür Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Çözüm süreciyle birlikte huzur ortamını da yakaladık. Batman’ın görülebilirliği arttı. İzmir ve İstanbul’dan beni yatırım için arıyorlar. Kentimizin önü çok açık.” dedi. Vali Arslan ise 10 yıl önce bürokrasinin sorunları çözme yerine sorun ürettiğini yaşanan süreçte çok olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. Konuşan diğer yetkililer barış sürecinin tüm Türkiye'de çok olumlu barış rüzgârları estirdiğini ifade etti.Ermeni Sanatçı Yervant Bostancı 4 Dilde Şarkı Söyledi


Davetlilerin ağırlandığı gecede 21 yıl kaldığı Amerika'dan dönerek Türkiye'ye gelen ünlü Ermeni ud sanatçısı Yervant Bostancı ve Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Ermenice 4 dilden şarkılar söyledi. Yervant Bostancı “Hep kardeşçe, dostça, el-ele yürek-yüreğe birlikte olacağız. Türkiye’nin dört bir yanından Batman’a gelen gazeteci kardeşlerimize ‘hoş geldiniz’ diyorum.” dedi.

Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Gergerlioğlu: “Kardeşliğin ve barış ortamının Mardin ve Malabadi köprüsü gezileriyle pekiştiği, barış çabası için yeni projelerin konuşulduğu organizasyon için Kültür Müdürü M. İhsan Arslanlı ve Batman gazeteciler cemiyeti Başkanı Arif Arslan'a çok teşekkür ediyorum” dedi.

  

Yorumlar