2005-11-19 00:00:00

31. HAFTA…BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı Önünde saat 12:30 da 31. haftasında “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini kalabalık bir gurupla gerçekletirdi. Eyleme Av. Sibel Eraslan, MAZLUMDER Bursa Şube Başkanı Şakir Çalışkan (Mazlumder Bursa şube üyelerinden kalabalık bir gurup) Adaleti Savunanlar Derneği Başkanı Arif Kelenk ve MEMUR-SEN’den Ahmet Temel katılmıştır. “Yanlış hesap Bağdat’dan, yanlış AİHM kararı halkın vicdanından döner” pankartı açılmış ve konuşmalar yapılmıştır. 

DR. ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU ( MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı) 

Bildiğiniz 31, haftadır devam eden özgürlük ve onur direnişi var. Başörtüsüne özgürlük sürekli vurgulanmıştır. 

YÖK’ten sonra yasakçılığı AHİM’de üstlenmiştir. Kimileri YÖK ve AİHM’in yasaklanmasına rağmen niye direnişi devam ettiriyorsunuz diye soruluyor. Yasak devam ettikçe direnişte devam edecektir. 

Biz şunu düşünüyoruz; 1955 yıllarında Amerika’da zencilere insan muamelesi yapılmıyordu ama onlar direndiler ve kazandılar. Bizde kazanacağız. Hakkımızı elde edeceğimizden çok eminiz. Başörtüsü yasağı sıradan bir hak ihlali değildir. Köşe yazarları ve diğer insanlar haksızlık yaşamadıkları için dışarıdan çok kolay konuşuyorlar. 

Leyla Şahin 5 yıl kapalı bir şekilde okumuştur. Kızlarımıza siyasi simge mi diye anlamsız sorular soruluyor. Bu anlamsız tavırlara karşı direnişimiz böyle devam edecektir. Her kesimden gazetecilerle röportaj yapıyoruz. Her kesimden destek yağıyor. Bu hafta İstanbul’dan avukat-yazar sayın Sibel Eraslan hanımefendi ve Bursa’dan Bursa Mazlumder şubesi başkanı sayın Av. Şakir Çalışkan bey, Adaleti savunanlar derneği başkanı Arif Kelenk ve Memur-sen’den Sayın Ahmet Temel. Bu onurlu direnişe destek vermek için buradalar. Direniş devam edecek. 

Bizi abuk subuk kurallar ilgilendirmiyor. Neron’unda kuralları vardı. Zalimlerin karşısında direnen adalet gönüllerini kutluyoruz. 

AV. SİBEL ERASLAN 

31 haftadır devam eden sabırla devam ettirilen bu onurlu direnişi saygıyla selamlıyorum.İnsanlık tarihi onuruna saygı duyan insanlar şükranla anılırlar. Zalim insanlar ise lanetle anılırlar. 

Biz insanca ve onurumuzla yaşamak istiyoruz. Bizde yabancı bir ülkede değil, Diaspora’da değil kendi ülkemizdeyiz ve zaten sahip olduğumuz ama zalimce elimizden alınan hakkımızı istiyoruz. AİHM topu ülkemize atmıştır. Bundan 80 yıl öncesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Sütçü İmam Anadolu kadınlarının örtüsüne saygısızlık yapıldı diye milli bir yangın çıkartıyorlar. Aradan 80 yıl geçti ve Avrupa aynı şeyi yapıyor, örtüyü çağdışı sayıyor. Bütün diktatörler bilsinler ki başörtüsü Allah’ın emridir yasaklanamaz. AİHM bilsin ki Türkiye’de 38 yıldır devam eden bu direniş yasak kalkana kadar devam edecektir. Hak sarsılabilir ama asla düşmez. 

İnsanlık tarihi hakkı için uğraşanların etrafında döner. Dünya hala dönüyor. Siz ne kadar yasaklarsanız yasaklayın dünya dönmeye devam edecektir. Biz eşitlik ve hukuk istiyoruz. Bugün sadece Anadolu’da değil tüm dünyada bu onurlu direniş devam ediyor. Tüm dünya başörtüsünü konuşuyor. Biz 87’de otuz kişi idik. Şimdi 1 milyon olduk. Bütün dünya sizleri izliyor. Umudumuz var biz güçlüyüz. Sizin başınızdaki örtü onurunuzdur. 

Defterleri dürüldü diyen insanlar 5 yıl sonra görecekler ki bu kalabalıktan bütün dünyanın tanıdığı izlediği insanlar çıkacak. Doktorlar, mühendisler, avukatlar yetişecek. 

31 haftadır herkese örnek oldunuz. Allah yardımcınız olsun. Selamlar… 

ŞAKİR ÇALIŞKAN (MAZLUMDER Bursa Şube Başkanı) 

Onurlu bir davanın şanlı direnişçileri sizi tebrik ediyorum. 

Başörtüsü inanan insanların simgesidir. Özgürlüğün simgesidir. İnsan hakları taleplerine son noktayı AHİM bile koyamaz. Bu kalpler Allah diye attıkça Allah’ın emrini yasaklamaya kimsenin gücü yetmez. Bu günkü zalimlerden geriye, Ankara’da Hitit heykellerinin yanında büyük mitingimizi gerçekleştirirken Mazlumder Genel Başkanı Sayın Ayhan Bilgen’in de bu heykelleri göstererek söylediği gibi, sadece geyikleri kaldı. 

Tüm dünyada inanan insanlar elbet galip gelmiştir. Şunu bilin ki biz kazanacağız.

Yorumlar