2008-12-28 00:00:00

İZMİTTE BÜYÜK BİR ÖFKEYLE İSRAİL, BİNLERCE KİŞİ TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

İzmit'te öğlen namazından sonra, saat 12.30 daMAZLUMDER, AGD, KİHMED, KOCAELİ KİTAP KULUBÜ,KÖRFEZ KÜLTÜR MERKEZİ, ZEYNEP DER,AKV, SAADET PARTİSİ, İLİM YAYMA CEMİYETİ, MEMURSEN,SAĞLIK SEN,İHH,GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ, MARSİAD, DERİNCE KÜLTÜR DERNEĞİ ve GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİNİN diğer üyeleri ve bir çok Stk ,vakıf ve derneğin katılımıyla, İsrail'in Gazze'deki katliamları büyük bir katılımla protesto edildi.

Camiden çıkanların katılmasıyla kısa bir sürede İzmit halkından oluşan binlerce kişiye ulaşan topluluk sloganlarla, Fevziye Camiinin önünden Sabri Yalım İnsan Hakları  parkına  yürüdü.

 

Sloganları eşliğinde yürüdü.Alana gelindiğinde Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına konuşan MAZLUMDER genel başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu aşağıdaki basın açıklamasını yaptı.Sık sık tekbir, “la ilahe illeallah” sloganlarıyla kesilen konuşma büyük bir heyecanla dinlendi.Filistinli mazlumlar için okunan bir şiirden sonra, 1 Ocak 2009 Perşembe günü saat 13:00’de, Filistin’den gelen katılımcıların eşliğinde Merkez Bankası önünde başlayacak daha büyük bir yürüyüşün haberi verildikten sonra topluluk dağıldı.

 

BASIN METNİ:

 

İSRAİL SİVİLLERE YÖNELİK KATLİAM VE SOYKIRIM GİRİŞİMİNİ DERHAL DURDURMALIDIR.

 

         Değerli halkımız ve sayın basın mensupları,

         Uluslararası kurumlar ve toplumun İsrail cinayetlerine sessiz kalması sonucunda Siyonist rejimin Gazze halkına insanlık dışı baskı ve saldırılarını devam ettirdiği, Filistin halkının tüm geçiş noktalarını kapattığı ve savunmasız Filistin halkının Siyonist saldırılarında kadın, çocuk ve gençlerinin acımasızca katledildiği, yaşam hakkının yoğun bir şekilde ihlal edildiği gözlenmektedir.

         Filistin halkı aleyhinde uluslar arası toplumun da sessiz kalmasıyla tam bir soykırım uygulandığı, işgal altındaki Filistin topraklarında insanlık dramının doruğa ulaştığı, Arap ve İslam Dünyasının, Filistin halkının sorunları karşısında duyarsızlığının da, İsrail ve ABD’yi cesaretlendirdiği görülmektedir.

         Büyük bir açık hapishane haline getirilen, tüm giriş ve çıkış yolları kapatılan, tüm dünyadan tecrit edilen ve ölüme terk edilen Gazze’deki mazlum Filistin halkının bu hali, saldırgan İsrail yönetiminin soykırım arzusunu tatmin etmemiş olacak ki, şimdi de, hava saldırısı ile masum sivillerin üzerine ateş kusmaya ve bir kavmi kısmen yok ederek, soykırım gerçekleştirmeye çalışmaktadır.         ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin saldırıyı kınamasını önlemeye yönelik utanç verici tutumuysa, bu kurumların güvenilirliğini yok eden vahim bir durum oluşturmaktadır.

         İsrail'e, askeri harekatı derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz. Bir halkın kısmen yok edilmesi anlamına da gelen soykırım suçunun bütün dünyanın gözleri önünde işlenmesine, dünyadaki tüm vicdan sahibi insanların tavır koymasını diliyoruz. Dünyanın güvenliğine katkı iddiasında bulunan Birleşmiş Milletlere  de , bu iddiasında samimi ise, farklı dinden olan Gazze 'deki  Filistin halkına yönelik bu insanlık suçuna susarak iştirak etmemesi hususunda sesleniyoruz.

         İsrail’i, sivillerin yaşam hakkına saygılı olmaya ve hava harekatını derhal durdurmaya,  tecrit altındaki Gazze halkına  yönelik insani yardımların aksamadan yerine ulaştırılabilmesi amacıyla uygulanan ablukanın kaldırılması, kısmen bir halkın yok edilmesi anlamındaki insanlık suçu olan soykırımı durdurması konusunda uyarıyoruz.  Uluslararası toplumu da, bu trajediye tepkisiz kalmamaya ve acil  olarak  insani yardım elini Gazze halkına uzatmaya davet ediyoruz.

         Türkiyedeki siyasi iktidardan da hamasi çağrılar ile yetinmemelerini ve iş yapma makamında olmaları sebebiyle, İsrail ile yapılan, özellikle askeri içerikli, tüm anlaşmaların, bu saldırılar durduruluncaya kadar süresiz olarak  askıya alınmasını istiyoruz.

         Tüm dünya mazlumlarının yanında yer aldığımız gibi, mazlum Filistin halkının yanında da yer aldığımızı, İKÖ, BM gibi uluslar arası kurumların bu cinayetlere sessiz kalmaması gerektiğini, zulme susarak dahi olsa, rıza göstermenin zulmün kendisi olduğunu, ilan ediyoruz.

         Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

          

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU ADINAMAZLUMDER  GENEL BAŞKANIÖMER FARUK GERGERLİOĞLU

Yorumlar