2008-03-22 00:00:00

KAMU İDARESİ NEVRUZ KUTLAMALARINA ÖNYARGILI DAVRANMAMALIDIR

Nevruz kutlamaları dolayısı ile birçok ilde toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu hakkında yetkililerin haksız tasarruflarda bulunduğunu gözlemlemekteyiz.
Oysa toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasanın 34.  maddesinde teminat altına alınmış ve 2911 sayılı kanunla da şekil, şart ve usulleri belirlenmiş temel bir insan hakkıdır.

Nevruz kutlamaları çerçevesinde önceden birçok mitinge tahsis edilmiş meydanların çeşitli gerekçeler bahane edilerek ulaşım imkânları kısıtlı yerlere yönlendirilmesi gerginliği arttırıcı mahiyettedir. Valiliklerin bilgi ve denetiminde yapılabilecek kutlamaların bir belirsizlik ortamına hapsedilmesi kaygı vericidir. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hedef alınan demokratikleşme kriterlerine göre azami ölçüde insan haklarına uygun, toplulukların kendilerini rahatça ifade edeceği ve kolluk kuvvetlerinin görevinin topluluğun güvenliğini sağlayıcı mahiyette olmalıdır. Devlet vatandaşının kendisini ifade etmesine azami dikkat göstermelidir. Önceki yıllarda kutlanmasının bile suç sayıldığı Nevruz bayramının son zamanlarda resmi bayram olarak ta kutlanmaya başlanması olumlu bir gelişmedir.  Ancak mitingler hakkında yasaklayıcı ve engelleyici yaklaşımları gözlemlememiz gelişebilecek olası olayların sorumluluğunun yetkili merciler tarafından hissedilmesini gerektirmektedir.

Vatandaşların kendini ifade etmesine önyargılı yaklaşan bir Devlet anlayışı kamu yönetiminden sorumlu olması hasebiyle olayların ana sorumlusu olmaktan kendini kurtaramaz. Kutlamalar sırasında gelişebilecek olası şiddet olaylarında kolluk kuvvetleri orantısız güç kullanmamalıdır. Haziran 2007’de kabul edilen PVSK’da genişletilen güvenlik kuvvetlerinin müdahale yetkisinin yaralama ve ölüm ile neticelenen olayları belirgin bir şekilde arttırdığı somut verilerle tespit ettiğimizden dolayı idari makamları sorumluluk bilinci  içinde  davranmaları  hususunda uyarıyoruz. 

MAZLUMDER Genel Başkanı
Ömer  Faruk GERGERLİOĞLU

Yorumlar