22 Mart 2020

Kronos / YAVUZ GENÇ 

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için planlanan infaz düzenlenmesinde siyasi tutukluların dışarıda bırakılacağı, uyuşturucu ticareti yapanlara ise tahliye yolunun açılacağı iddia edildi.

ANKARA – AKP’nin hazırlayarak Meclis’e sunmayı düşündüğü 3. Yargı Paketi’nin ayrıntıları belli olmaya başladı. İnfaz süresini kısaltan, denetimli serbestliği genişleten düzenleme, siyasi tutukluları kapsam dışı tutuyor. Yaklaşık 70 bin mahkûmu ilgilendiren uyuşturucu suçlarının ise pakete eklendiği öne sürüldü. Başta hukuk örgütleri olmak üzere, toplumun farklı kesimlerinden bu karar tepki yağıyor.

HUKUK STK’LARI: SİYASİ MAHPUSLAR KAPSAM DIŞI BIRAKILAMAZ

Korona virüsü tedbirleri çerçevesinde cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin infaz indirimi kapsamında tahliyesine ilişkin düzenlemede siyasi suçlarla hapiste bulunanların kapsam dışı tutulacağı iddiasına hukukçulardan tepki geldi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Kartal Hukukçular Derneği, Sosyal Hukuk, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi yayınladıkları ortak açıklamada, “Bugünlerde Meclis başkanlığına sunulan yargı paketindeki infaz indirimi düzenlemesinde, anayasal eşitlik ilkesinden ayrılarak siyasi mahpusların kapsam dışında tutulmasına ilişkin yaklaşımlar kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

‘MAHPUSLAR HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA RİSK ALTINDA’

Hukuk örgütlerinin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Cezaevlerinin yoğunluğu nedeniyle mahpusların beslenme, temizlik, tıbbi tedaviye ulaşım bakımından son derece dezavantajlı durumda olduğu toplumun bilgisi dahilindedir. Salgın nedeniyle mahpusların yaşamı, bedensel ve ruhsal sağlığı her zamankinden daha fazla risk altındadır. Tedbiren uygulanan ziyaret sınırlamaları mahpusların ruh sağlığını daha da olumsuz etkilemekte, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri karşısında mahpusu korumasız kılmaktadır.”

“Bugünlerde Meclis başkanlığına sunulan yargı paketindeki infaz indirimi düzenlemesinde, anayasal eşitlik ilkesinden ayrılarak siyasi mahpusların kapsam dışında tutulmasına ilişkin yaklaşımlar kabul edilemez. Aslolan; bağımsız olmayan mahkemeler tarafından siyasi muhalifler, hak savunucusu avukatlar, insan hakları aktivistleri, gazeteciler hakkında adil yargılama ilkesine aykırı, infaz nitelikli siyasi yargılamaların devasa haksız sonuçlarının ortadan kaldırılmasıdır.”

“Tutukluluk durumunun ceza değil tedbir olduğu gözetilerek, tutuk halinin bir son çare olarak kabulu ile, mesleklerini icra ettikleri için tutulan hak savunucusu avukatlar, politik gerekçelerle cezaevlerinde tutulanlar koşulsuz olarak, diğer tüm tutuklular, gerektiği takdirde başkaca adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmalıdır.”

GERGERLİOĞLU: YOK ÖYLE YAĞMA!

Cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların koronavirüs önlemleri kapsamında serbest bırakılması için en çok uğraşan isimlerin başında gelen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, infaz düzenlenmesinde siyasi tutsakların olmayacağı iddialarına sert tepki gösterdi. Gergerlioğlu, “Fikrini söyleyeni, barış diyeni, bankaya para yatıranı, sendikaya üye olanı, barışçıl basın açıklamasına katılanı terörist ilan et, sonra da ”teröre indirim yok’ de..! YOK ÖYLE YAĞMA..! Adalet istiyoruz, adalet..!” dedi.

GAZETECİ TOPUZ: DEMİRTAŞ KALACAK, ÇAKICI ÇIKACAK

Gazete Duvar Genel Yayın Yönetmeni Ali Topuz da düzenlemedeki ‘siyasi ayrımcılığa’ dikkat çekerek tepki gösteren isimlerden biri oldu. Topuz, “Özet: Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Selçuk Kozağaçlı, Bekir Kaya kalacak, Çakıcı çıkacak. Simdi virüs düşünsün dedirtecek kadar sağlığa ve adalete yararlı bir paket gerçekten” paylaşımında bulundu.

CHP’Lİ KILIÇASLAN: SİYASİLERİ KAPSAMAYAN AF VİCDANLARI RAHATLATMAZ

CHP Parti Meclisi Üyesi ve aydın Zeki Kılıçaslan ise “SİYASİLERİ KAPSAMAYAN BİR AF VİCDANLARI RAHATLATMAZ! Türkiye’yi “dünyanın en büyük siyasi tutuklular hapishanesi” sıralamasında en üst sıralara taşıyan bu tabloyu değiştirmeyecek bir “af” ya da “infaz düzenlemesi” Türkiye kamuoyunun vicdanındaki kanamayı durdurmaz” dedi.

TANRIKULU: ÖLÜMLERDEN HÜKÜMET SORUMLU OLACAKTIR

CHP’nin hukukçu vekillerinden Sezgin Tanrıkulu ise “Salgının, kendini izole etme şansı olmayan tutuklu ve hükümlüler bakımından cezaevlerine yansıması ağır olacak. Bu yükü hükümet taşımamalıdır. Aksi halde meydana gelebilecek ölümlerden de sorumlu olacaktır bu hükümet” değerlendirmesinde bulundu.

KARADAĞ: TAM AKP KAFASI

KHK’lı öğretmen ve aktivist Acun Karadağ ise infaz düzenlemesini ‘tam AKP kafası’ olarak yorumladı. Karadağ, “Terör suçu dedikleri, siyasi tutsaklar. Düşüncelerinden, söylediklerinden, yazdıklarından, protesto ettiklerinden, muhalifliklerinden dolayı tutsak olanlar. Fuhuş yaptıranı,tecavüz edeni, katilleri hırsızları, bırakacak, halk için canını ortaya koyanlar çıkamayacak… Tam Akp kafası!” paylaşımında bulundu.

Yorumlar