15 Ekim 2020

ABC GAZETESİ

Cezaevinde hayatını kaybeden KHK’lı eski polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun sosyal medyada ‘ölüme terk edildiği’ yorumlarıyla fotoğraflarının paylaşılması üzerine Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Kabakçıoğlu’nun ölümüne ilişkin ve olaya dair bazı bilgi ve belgelerin kamuoyuna sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Euronews’in haberine göre; Başsavcılık Medya İletişim Bürosu, Kabakçıoğlu’nun 27 Temmuz’da Şebinkarahisar K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Gümüşhane E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakil olarak geldiği ve vefat ettiği tarihe kadar burada bulunduğu bilgisini paylaştı.

SAĞLIK DURUMU KÖTÜYE GİTMİŞTİ

Mustafa Kabakçıoğlu son dilekçesini ölmeden 2 gün önce, 27 Ağustos 2020’de yazdı. Ağzı ve ayağı uyuştuğu için kalem tutamayan ve sağlık durumunu güçlükle kayda geçirdiğini ifade eden Kabakçıoğlu, verilen ilaçların yan etki yaptığını söylüyor. Ağzında ve bacağında aşırı şişme olduğunu ifade ediyor.

‘HİÇBİR İŞLEMİMİ YAPAMIYORUM’

“Vermiş olduğunuz ilaçları düzenli olarak kullanmaktayım. Ancak ilaçların yan etki yaptığını düşünüyorum. Özellikle sol ağzım, sol bacağımda aşırı ŞİŞME oldu. Yürüyüş ve konuşma sıkıntısı yaşıyorum. Bu dilekçeyi yazarken kolumda uyuşukluk yaşıyorum. Bel altı hareket özgürlüğümü sağlayamıyorum. Hiçbir işlemimi yapamıyorum. Saygılarımla arz ederim.”

Dilekçede kurum doktorunun da notu görülüyor. Dr. S.Y. notunda hastayı sevk ettiğini söylüyor ve muhakkak hastaneye götürülmesini öneriyor: “Dahiliye sevkini yaptım. İleri tetkiklerle değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Sevke gitmesini muhakkak öneriyorum. Ayrıca dün sevk ve reçete yazdım. İlaçları da kullan.”

‘HASTANEYE GİTMEYİ KABUL ETMEDİ’ 

Açıklamada, 29 Ağustos’ta hayatını kaybeden Kabakçıoğlu’nun ölümünden 9 gün önce rahatsızlandığını bildirmesi üzerine 112 Acil Servis ekiplerinin arandığı, ambulanstaki görevlilerin tutuklunun hastaneye gitmesi gerektiğini bildirdiği ancak kendisinin iyi olduğunu beyan ederek hastaneye gitmeyi kabul etmediği belirtildi.

AİLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Mustafa Kabakçıoğlu’nun otopsisi yapıldı, ölüm nedenine dair resmi raporun ise iki ay sonra çıkması bekleniyor. Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Kabakçıoğlu ailesi, iki çocuk sahibi genç komiserin ölümünden kimler sorumlu ise bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyor.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Gergerlioğlu, Kabakçıoğlu’nun ölümünü “Tek başına ölüm. Yapayalnız, hasta, bitirilmiş… Rutubetli, dökük, tek kişilik bir hücrede… KHKlı eski polis Mustafa Kabakçıoğlu Gümüşhane cezaevinde bu dünyaya böyle veda etti. 4 ayı kalmıştı tahliyeye ama o tükenmişti İhmal doluydu ölümü, hiç duydun mu @abdulhamitgul?” mesajıyla duyurmuştu.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMASI

bassavcilik2-001.jpg

Yorumlar