24 Haziran 2020

KRONOS

13 Şubat 2019 tarihinde kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan, kaçırıldıktan 7 ay sonra Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan Yasin Ugan, gördüğü ağır işkenceleri mahkemede tek tek anlattı, avukatı da davadan azletti.  

ANKARA – 13 Şubat 2019’da kendilerine polis diyen kişilerce kaçırılıp 7 ay sonra Ankara Emniyet Müdürlüğünde ortaya çıkan Yasin Ugan, gördüğü işkenceleri dün çıkarıldığı Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde anlattı. 6 ay boyunca kafasında poşetle yaşadığını söyleyen Ugan, ağır işkence gördüğünü, mosmor bırakıldığını, o süre boyunca sadece 3 kez banyo yapabildiğini söyledi. Mahkemede avukatını da azleden Yasin Ugan, 58 sayfalık ifadesini de görmeden imzaladığını belirtti.

6 AY BOYUNCA BAŞINDAN POŞET ÇIKMADI

Yasin Ugan’ın nihayet konuştuğunu kaydeden HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Ve sonunda Yasin Ugan konuştu! Dün 34. Ağır Ceza’da 13 Şubat’ta polis tarafından götürülüp 6 ay boyunca başından poşet çıkmayacak şekilde ağır işkenceye uğradığını söyledi. Mosmor bırakıldığını, 6 ayda 3 kez banyo yapabildiğini söylediği ve ‘tuttuğu’ avukatı azletti!” ifadelerini kullandı.

HAKİM, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞINI SÖYLEDİ

34. Ağır Ceza Hakimi’nin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını söylediğini aktaran Gergerlioğlu, “2019 Şubat ayında 6 kişi ard arda ortadan kaybolmuştu. Onlardan Gökhan Türkmen de işkenceye uğradığını aynı mahkemede anlatıp, ‘avukatını’ azletmişti. Yasin Ugan 58 sayfalık ifadesini görmeden imzaladığını söyledi” dedi.

CUMARTESİ ANNELERİ YASİN UGAN’I SORMUŞTU

25 yıldır İstanbul Galatasaray Meydanı’nda kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri de Temmuz 2019’da kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in akıbetini sormak için bir araya gelmişti. Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da TBMM’de soru önergesi vererek Ugan’ın akıbetini sormuştu. Ankara Barosu kaçırılmalarla ilgili raporunda Ugan’a yer vermişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kaçırılma vakaları raporunda da Ugan’a yer ayrılmış, uzun süre kayıp olmasının ardından aniden ortaya çıktığı vurgulanmıştı. Benzer şekilde İnsan Hakları Derneği (İHD) de Yasin Ugan’ın akıbetini sık sık Adalet Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara sormuştu.

Yorumlar