2010-09-15 00:00:00

Nihayet referandum da bitti. Sonuçlar tahmin ettiğimiz gibi. %56’ya %44 bekliyordum %58’e %42 oldu. Zaten başka bir sonuç, “hayır” beklenemezdi.

CHP son senelerde aldığı mağlubiyetlerine bir yenisini daha eklemiştir. Fakat bu mağlubiyet kervanına bu sefer bir parti daha eklendi. O da MHP’ dir . Boykot uygulayan BDP de başarılı olmuştur.

CHP yine perişanlığı temsil etmiştir. “Ne olacak bu CHP’nin hali” sorusu yine sorulmaya başlanmıştır. Perişan CHP’nin genel başkanı oyunu kullanamamıştır ve haklı olarak referandumun en çok konuşulan komik konusu bu olmuştur. Kılıçdaroğlu’nun oyunu kullanamaması sıradan bir hadise değildir. CHP’nin halini göstermesi açısından tipik bir örnektir. Siyaset üretemeyen, statükocuculuğun gücü ve sözcüsü CHP bu basit ama kendi halini en iyi ifade eden olayla işi özetlemiştir. Anayasa değişikliğindeki halkın lehine olan tüm maddelere karşı olabilmeyi başarmış bir CHP var karşımızda. Anlamsız gerekçelerle referandumda hayır oyu öğütleyen CHP’ye halk “hayır” dedi sonuçta. Acaba CHP bunu anladı mı?Çok zor, ama şunu ifade edelim ki CHP % 42 oya şükretsin. Yine yüksek bir oran elde ettiler. Apaçık halkın yararına olan bir anayasa değişikliğinde %42 gibi bir oran yakaladılar. Bu perişan CHP için yine büyük bir başarıdır. Kimse bunu görmüyor. Tabii yıllardır yasamaya, yürütmeye, yargıya yani devlete hükmetmiş bir CHP sonuca “evet”e üzülebilir. Ama şükretmesi gerekir. Bir kısmında MHP’nin de katkısı olsa %42 oranı CHP için başarıdır. CHP bu kafasını kuma gömmüş farklı her kesime çok düşman, fanatik taraftar kitlesi ile, 70 yaşını aşmışların partisi imajı ile yine çok başarılıdır. Hayatı okuyamayan, değişimi göremeyen aksine değişimden nefret eden hali ile CHP %42 kutlamalarına başlamalıdır. Bu oran CHP için büyük bir başarıdır. 29 Mart seçimlerinin sonuçlarını yorumlarken “yenildi” denilen CHP’nin o oy oranını da başarılı bulduğumu önceki yazılarımı takip edenler iyi hatırlarlar.

Halk CHP’ye yine tarihi bir tokat atmıştır. Sağa sola tokat atma çabası içinde olan CHP yine büyük bir tokat yemiştir. Ama yine de fanatik ve at gözlüklü taraftar kitlesi sayesinde %42’yi yakalamıştır. Bu CHP’yi aldatmamalıdır. Zira bu hali ile bu fanatik taraftarlarını da ilerde kaybeder.

MHP ise tahmin edildiği gibi büyük bir yenilgi almıştır. Kale olduğu illerde “evet” oyu önde çıkmıştır. MHP seçmeninin bariz bir şekilde bölündüğü ortadadır. MHP büyük bir yara almıştır. MHP statükonun koltuk değneği rolünün kar etmediğini görmelidir. CHP ile kolkola girmiş bir MHP görüntüsü tabanını fena halde rahatsız etmiştir. Zorlama yorumlarla öfkeli ve argo bir ton ve üslup ile “hayır” cılık yapmak kar etmemiştir. Önceki seçimlerde kürsüden idam için ip atan MHP’nin samimiyetsizliği bu seçimde de devam etmiş ve halkın hayrına statükonun zararına olabilecek bir değişikliğin karşısında yılmaz bir nefer olmuştur.

Boykotta başarılı olan BDP kazanananlar kesimindedir. Güneydoğu’da halen temsil gücünü elinde bulunduran BDP tüm dışlama çabalarına karşın bölgenin etkin bir gücü olduğunu göstermiştir. BDP Kürt sorununun çözümü noktasında yine görmezden gelinemeyecek bir aktör olduğunu sergilemeyi başarmıştır.

Ak Parti yıllardır iktidarda bulunmasına rağmen bir yıpranmışlığı yaşayabileceği halde “evet” oylarının baş temsilcisi olması hasebiyle kazanan ve yükselişini devam ettiren parti olmuştur. Başkanlık sistemini yerleştirme çabasında önemli bir mesafe kat eden başbakan tek başına önemli bir başarı yakalamıştır. Karizmasını koruyan başbakan halkı ve siyaseti iyi okuyan yönü ile bu başarıyı yakalamayı hak etmiştir.

Saadet partisi ve BBP ise halkın sesi olmayı tercih etmenin ne derece doğru bir seçim olduğunu anlamıştır ve kazananlar listesine adını yazdırmayı başarmıştır.

Sosyalist sol ise kavgacı ve ezberci üslubu ile “hayır”ı tercih etmiş, statükonun koltuk değneği olduğunu görmüş ve kaybedenler listesine adını yazdırmıştır.

Yorumlar